Domowy schab wędzonySmaku domowej wędliny, nie zastąpi nam najlepsza ze sklepu, marketu tym mówię zdecydowanie nie !  Schab został wykonany według tradycyjnej rodzinnej receptury. Przepis na szynkę znajdzieciePyszna domowa szynka z wędzarni Schab wyszedł bardzo delikatny,pyszny w smaku o zniewalającym  zapachu i delikatnym różowym kolorze. Nie obyło się bez wpadki, schab szybko znikł ze stołu, co świadczy o tym ze był genialny.Następnym razem naprawię mój błąd przygotowując z podwójnej porcji. Bliscy i znajomi byli zachwyceni jakością, smakiem i wyglądem.Schab przygotowałam na święta,niestety moje plany uległy zmianie we wtorek będzie powtórka.Wielkanoc bez schabu to tak jakby święconka bez pisanek:)
Składniki
  • 3 kg schaby bez kości 
Peklowanie 
  • 10 łyżeczek peklosoli
  • 3 łyżki brązowego cukru
  • 2 łyżeczki  suszonej cebuli
  • 3 ząbki czosnku 
  • 2  łyżeczki  pieprzu  kolorowego  mielonego
Parzenie 
  • ¾ łyżeczki  zmielonego ziela angielskiego  
  • 3 liście  i laurowe
Wykonanie
Schab  dzielimy na trzy kawałki, dokładnie myjemy, odciskamy z wody, osuszamy papierowym ręcznikiem.Do miseczki wkładamy peklosól, cukier brązowy, suszoną cebulę, drobno pokrojony czosnek, pieprz  kolorowy, ziele angielskie wszystko dokładnie mieszamy. Schaby nacieramy mieszanką peklującą, pozostawiamy w chłodnym miejscu na 24 godziny. Do garnka wlewamy 3-4 litry wody, dodajemy pozostałą mieszankę peklującą ,liście laurowe doprowadzamy do wrzenia gotujemy około 10 minut. Przestudzoną  solanką zalewamy schaby  peklujemy około 6 dni w chłodnym miejscu. Po wyjęciu z solanki, ocieknięciu  wkładamy do siatki wędliniarskiej. Schab zanurzamy na jedną minutę w wodzie  gorącej.  odstawiamy do osuszenia na kilka godzin. Po osuszeniu schab wędzimy ciepłym dymem. Włączamy wędzarnie ,wieszamy szynki na drążku ustawiamy temperaturę na około 40 stopni bez dymu wędzimy około 30-60 minut, następnie podnosimy temperaturę na około 50-60 stopni wędzimy około 120 minut. Podnosimy do 70 stopni wędzimy około 60 minut, pod sam koniec przechodzimy na 90 stopni 30 minut.
 Do garnka wlewamy wodę dodajemy kilka ziaren pieprzu kolorowego ,liście laurowe, wodę zagotowujemy. Po uwędzeniu wkładamy schab do gorącej wody o temperaturze około 80-85 stopni do osiągnięcia w środku temperatury 62 stopni. Woda nie może się zagotować. W przybliżeniu czas parzenia można określić 1 kg wędzonki -50-60 minut parzenia. Wyjmujemy schab  po procesie parzenia wkładamy do zimnej wody. Zostawiamy do wystudzenia.Prześlij komentarz