Pyszna domowa kiełbasa wędzona

 Do Świąt Wielkanocnych nie wiele dni zostało,pora przygotować różnego rodzaju wędzonki, baby ,mazurki i jaja na wiele sposobów, Najlepsza kiełbasa ze sklepu, nie zastąpi domowej wieprzowej kiełbasy z wędzarni. Znane są nam składniki z jakich została przygotowana, nie zawiera chemii która dodawana jest do tej ze sklepu. Niektórzy z Was preferują białą kiełbasę, która jest dobra, ale j zdecydowanie bardziej lubię wędzoną. Kiełbasy najczęściej robimy z mielonej wieprzowiny, cielęciny ,wołowiny,  baraniny, mięsa kurcząt, królików, koniny i pancernika. Skórki kiełbas, czyli osłonki  robi się z jelit wieprzowych ,baranich i sztucznych . Kiełbasę do wędzenia wcześniej suszymy, następnie wędzimy drewnem lub trocinami, na zimno lub gorąco w zależności od gatunku kiełbasy.Pyszną kiełbasę na Wielkanoc przygotowałam z mięsa wieprzowego z karkówki. W ubiegłym roku robiłam według tego przepisu kiełbasa na Wielkanoc  Pyszna domowa kiełbasa wędzona jest rewelacyjna w smaku, aromatyczna, wyśmienita, genialna. Nie znam osoby, która by nie miała do niej słabości,muszę się przyznać mam do niej wielką. A najlepsza jest wisząca na drążku,podsuszona tzw "łamana".

Składniki
  • 6 kg karkówki wieprzowej
  • 1/2 kg słoniny
  • 8g/1kg mięsa soli
  • 9g/1 kg mięsa peklosoli 
  • 2g/1 kg   pieprzu czarnego
  • 5 ząbki czosnku
  • jelita cienkie wieprzowe.
Wykonanie
Mięso pokroić na mniejsze kawałki i zmielić przez siatkę o oczkach 10mm. Do miski emaliowanej ( nie obitej) wkładamy zmielone mięso,dodajemy przyprawy peklosól, pieprz i sól dokładnie mieszkamy odstawiamy w chłodne miejsce na 24 godziny. Do masy mięsnej dodajemy przeciśnięty czosnek, przegotowaną zimną wodę  w ilości  (1,5-3 szklanki) Wyrabiamy do czasu aż masa będzie kleista. Mięsem napełniamy jelita, przy pomocy nadziewarki lub specjalną nakładką na maszynkę do mięsa.osadzanie kiełbasę wieszamy na noc w chłodnym miejscu.
Wędzenie
Surową kiełbasę zawieszamy w komorze wędzarniczej i osuszamy w temperaturze 40 stopni  C około 60-90 minut  Podnosimy temperaturę do 60-70 stopni C wędzimy od 3 do 6 godzin do uzyskania  barwy brązowej.Pod koniec podnosimy temperaturę do 80-90  stopni C na około 30 minut do osiągnięcia w środku kiełbasy 68-7 stopni.lub tradycyjnie parzymy.   Czas wędzenia  zależy od wielu czynników,dlatego podany jest w przybliżeniu może ulec delikatnym wahaniom.
Wędzonki przygotowuję w wędzarni elektrycznej z jednym termometrem, dlatego są różnice temperatury wskazującej na komorze wędzarni na zewnątrz i wewnątrz. Ustawiając temperaturę 70 stopni z pełnym wsadem temperatura w środku wędzarni jest dużo niższa. 

Brak komentarzy: