Pyszny domowy schab wędzony

U nas sezon na wędzonki trwa cały rok. Najlepsza wędlina przygotowana własnoręcznie, bez konserwantów. Warto zadać sobie odrobinę trudu by cieszyć się samodzielnie doprawioną o własnego smaku o znanych składnikach.Przepis został stworzony z myślą o osobach które nie mają czasu na długie peklowanie. Pyszny domowy schab wyszedł bardzo soczysty o niepowtarzalnym smaku i aromacie. Pewnie wiele osób pomyśli nie mam wędzarni, a tym samym szanse na domowe wędliny słabe. Otóż nie. Aktualnie w domu mam kilka wędzarni, pierwsza jest w piwnicy została zbudowana wiele lat temu.Nie wdając się w szczegóły podczas wędzenia bardzo się dymi. Została wyłączona z użytkowania. Wiele lat temu brat zrobił wodzarkę przenośną z beczki, jest dobra jedyny minus to cały czas musimy pilnować. W ubiegłym roku znalazłam wędzarnię elektryczną marki Borniak  podchodziłam do niej sceptycznie. Po roku użytkowania jestem bardzo zadowolona, nie zamieniłabym na inną. O zaletach i wadach napiszę w osobnym poście.
składniki 

  • 4kg schabu bez kości niezbyt grubego najlepiej z młodego tucznika 
  • 10 dag saletry/opcjonalnie 8 dag saletry+2 dag sody 
  • 20 dag soli 
  • 15 dag cukru 
  • kilka ziaren ziela angielskiego 
  • kilka liści laurowych 
  • 10 ziarenek pieprzu kolorowego 
  • około 3 litry wody 

Wykonanie
Schab dzielimy na mniejsze kawałki dokładnie myjemy,odciskamy z wody,osuszamy papierowym ręcznikiem.Przygotowujemy solankę z przypraw, do garnka wlewamy wodę dodajemy przyprawy gotujemy przez chwilę,studzimy. Schab za pomocą strzykawki nastrzykujemy solanką w kilku miejscach. Do pozostałej solanki wkładamy schab na 48 godzin. Garnek ze schabem przechowujemy w lodówce lub chłodnej ciemnej piwnicy.Po wyjęciu schabu schab osuszamy przez kilka godzin .
Wędzenie
Po osuszeniu schab wędzimy ciepłym dymem. Włączamy wędzarnie ,wieszamy szynki na drążku ustawiamy temperaturę na około 40 stopni bez dymu wędzimy około 30-60 minut, następnie podnosimy temperaturę na około 50-60 stopni wędzimy około 120 minut. Podnosimy do 70 stopni wędzimy około 60 minut, pod sam koniec przechodzimy na 90 stopni 30 minut.
Parzenie
Do garnka wlewamy wodę dodajemy kilka ziaren pieprzu kolorowego ,liście laurowe, wodę zagotowujemy. Po uwędzeniu wkładamy schab do gorącej wody o temperaturze około 80-85 stopni do osiągnięcia w środku temperatury 62 stopni. Woda nie może się zagotować. W przybliżeniu czas parzenia można określić 1 kg wędzonki -50-60 minut parzenia. Wyjmujemy schab  po procesie parzenia wkładamy do zimnej wody. Zostawiamy do wystudzenia.

Prześlij komentarz