Pyszny domowy schab wędzony

U nas sezon na wędzonki trwa cały rok. Najlepsza wędlina przygotowana własnoręcznie, bez konserwantów. Warto zadać sobie odrobinę trudu by cieszyć się samodzielnie doprawioną o własnego smaku o znanych składnikach. Przepis został stworzony z myślą o osobach które nie mają czasu na długie peklowanie. Pyszny domowy schab wyszedł bardzo soczysty o niepowtarzalnym smaku i aromacie. Pewnie wiele osób pomyśli nie mam wędzarni, a tym samym szanse na domowe wędliny słabe. Otóż nie. Aktualnie w domu mam kilka wędzarni, pierwsza jest w piwnicy została zbudowana wiele lat temu.Nie wdając się w szczegóły podczas wędzenia bardzo się dymi. Została wyłączona z użytkowania. Wiele lat temu brat zrobił wodzarkę przenośną z beczki, jest dobra jedyny minus to cały czas musimy pilnować. W ubiegłym roku znalazłam wędzarnię elektryczną marki Borniak  podchodziłam do niej sceptycznie. Po roku użytkowania jestem bardzo zadowolona, nie zamieniłabym na inną. O zaletach i wadach napiszę w osobnym poście.
składniki 

  • 4kg schabu bez kości niezbyt grubego najlepiej z młodego tucznika 
  • 56g peklosoli/1kg mięsa.
  • Przyprawy
  • kilka ziaren ziela angielskiego 
  • kilka liści laurowych 
  • 1 łyżka pieprzu czarnego 
  • kilka ząbków czosnku 
  • 1 łyżka majeranku
  • około 3 litry wody 

Wykonanie
Mięso dokładnie myjemy,odciskamy z wody, osuszamy papierowym ręcznikiem. Przygotowujemy solankę do garnka wlewamy wodę dodajemy peklosól. W małej ilości wody gotujemy przyprawy około 15 minut, studzimy. Dodajemy do wody z peklosolą mieszamy do rozpuszczenia. Schab za pomocą strzykawki nastrzykujemy solanką w kilku miejscach. Do pozostałej solanki wkładamy schab na 5 dni. Garnek ze mięsem przechowujemy w lodówce Po wyjęciu mięso osuszamy przez kilka godzin na drążku w chłodnym miejscu.
Wędzenie
Po osuszeniu schab wędzimy ciepłym dymem. Włączamy wędzarnie ,wieszamy schab na drrążku ustawiamy temperaturę na około 40 stopni bez dymu około 30-60 minut, następnie podnosimy temperaturę na około 50-60 stopni wędzimy około 3-4 godziny.
Parzenie
Do garnka wlewamy wodę dodajemy kilka ziaren pieprzu kolorowego ,liście laurowe, wodę zagotowujemy. Po uwędzeniu wkładamy schab do gorącej wody o temperaturze około 70-80 stopni do osiągnięcia w środku temperatury 62 stopni. Woda nie może się zagotować. W przybliżeniu czas parzenia można określić 1 kg wędzonki -50-60 minut parzenia. Wyjmujemy schab  po procesie parzenia wkładamy do zimnej wody. Zostawiamy do wystudzenia.

Brak komentarzy: