Stabilizacja obniżonej masy ciała-dietetyczne leczo paprykowo-drobiowe.

Nie mniej ważna, a może nawet ważniejsza od schudnięcia jest trwała stabilizacja obniżonej masy ciała. Proces ten po tygodniowym odchudzaniu i obniżeniu  wagi o 1/2 kg może trwać 6 tygodni. Proces ten powinien odbywać się powoli stopniowo zwiększoną ilością pokarmu dostarczoną w ciągu doby.Schudniecie  oznacza pozbycie się nadmiaru nagromadzanych w obrębie komórek tłuszczowych (adypocytów) tłuszczów, głownie 99% trójglicerydów. Około 95% zasobów tłuszczowych znajduje się obrębie tkanki tłuszczowej.Efektem prawidłowego odchudzania powinno być zmniejszenie masy tłuszczowej, a tylko w minimalnym stopniu masy chudej (mięśnie,kościec,narządy wewnętrzne), sprzyja temu odpowiednio zbilansowana dieta.Tycie w 90% to przyrost masy tłuszczowej i 10% wody. Po schudnięciu zmniejsza się ilość tłuszczu, ale pozostaje ta sama ilość komórek,w  których tłuszcz się gromadzi. Niedojrzale adypocyty łatwiej czerpią zapasy z dostarczanego pożywienia, co prowadzi do rozrostu tkanki tłuszczowej. Łatwość magazynowania energii przy spowolnieniu  jej wydatowania i wzrastającej podaży po schudnięciu  jest przyczyną efektu jo-jo. Ta pułapka energetyczna nakazuje bardzo rozważnie diety w połączeniu z większa aktywnością fizyczną.
Po zakończeniu diety odchudzającej przez pierwsze dwa tygodnie, co tydzień zwiększamy wartość energetyczną diety 0 100Kcal. Stopniowo rozszerzamy grupę węglowodanów np dodajemy owoce, a następnie grupę białek ( białe mięsa, nabiał). Kolejne dwa tygodnie to rozszerzenie diety o 200Kcal. na tym etapie należy zwiększyć ilość węglowodanów np pieczywa razowego, owoców i warzyw w tym ziemniaków, które powinny stanowić 30-40% kaloryczności diety. Tłuszcze powinny pokrywać 20% energii 5-10g masła i półtłuste przetwory mleczne-białe sery. W czasie stabilizacji należy pamiętać o kontroli wagi i wymiarów przynajmniej raz na tydzień. Więcej informacji na temat stabilizacji diety pojawi się w kolejnych postach.


W niedzielę w moich okolicach odbywały się Ogólnopolskie Targi Papryki, zawsze na nich jestem, dlatego papryki u mnie dostatek. Przygotowałam bardzo dietetyczne pyszne danie z woka. Leczo paprykowe  z piersią kurczaka, robi się szybko jest  zdrowe i dietetyczne. W daniu zostały zamknięte wszystkie smaki lata. Leczo zaspokoi nie jednego smakosza smaków lata


składniki
  • 1pojedyńcza pierś z kurczaka
  • 1 papryka czerwona 
  • 1 papryka żółta
  • 1/2 szt cebuli 
  • 1/2 szkl cukinii  pokrojonej w kostkę 
  • 3 pomidory 
  • 1 ząbek czosnku 
  • pieprz do smaku 
  • 1 łyżeczka oleju 3 liście laurowe
  • ulubione zioła do smaku 
Wykonanie 
Pierś z kurczaka dokładnie myjemy, kroimy w cienkie paseczki. Paprykę oczyszczamy,myjemy kroimy na paseczki. Cebulę obieramy kroimy w  piórka. Pomidory sparzamy wrzątkiem zdejmujemy skórkę, kroimy na kawałki. Przed smażeniem musimy mieć wszystkie składniki potrawy pokrojone, przygotowane do woka. Do woka wlewamy łyżeczkę oleju rozgrzewamy następnie wkładamy po kolei wcześniej przygotowane składniki. Pokrojony czosnek pokrojone pierś, chwile smażymy dodajemy cebulę, paprykę, cukinie i pokrojone pomidory,wlewamy około 1/2 szkl gorącej wody. Doprawiamy do smaku przyprawami.



Brak komentarzy: