Zupy na kazdy dzień, zioła i przyprawy mojej kuchni. Biruta Markuza

Moja biblioteka wzbogaciła się o dwie nowe książki Pani Biruta Markuza "zupy na każdy dzień roku" i "zioła i przyprawy mojej kuchni. wydane przez wydawnictwo Zyski i S-ka
Pani Biruta Markuza  jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych. Pracowała jak scenograf w polskim przemyśle filmowym.,mieszka w Warszawie.Zajmuje  tłumaczeniami z angielskiego i litewskiego,pasją jest malowanie i pisanie książek kulinarnych.

"zioła i przyprawy mojej kuchni autorka pisze jest to jej pierwsza książka o kuchni i doświadczeniach kulinarnych. Całość została  podzielona  na cztery większe części. Pierwsza zaczyna się  od wiedzy o ziołach i roślinach krajowych, metodach zbierania, suszenia i hodowli.
Każda z roślin jest  oddzielnie opisana, wraz z pochodzeniem, nazwą łacińską oraz zastosowaniem w kuchni i zielarstwie. Druga cześć to  czas na przyprawy importowane. Trzeci  rozdział to rodzaj poradnika o tym jakie zioła można swobodnie uprawiać w doniczkach na oknie, a które rosną lepiej w ziemi ogrodowej. Dedykowana hobbystom ponieważ obecnie wiele ziół i przypraw można kupić w świeżej postaci przez cały rok.Ostatni rozdział to zbiór   przepisów, na  dania,zupy, obiadowe, sosy, pasty, nalewki itd.. Wszystkie oczywiście z dodatkiem ziół.
Do napisania książki "zupy na każdy dzień zainspirowało ja motto z Filozofii smaku mistrza Brillat-Savarim"a

              "Zupa jest pierwszą pociechą dla stroskanego żołądka'
W książce znajdziemy przepisy na zupy tradycyjne polskie, egzotyczne o różnym stopniu trudności. Każdy smakosz kulinarny znajdzie coś dla siebie: chłodniki na upały, gorące kapuśniaki i grochówki na zimę, świąteczne barszcze i żury oraz dania jednogarnkowe, które doskonale zastąpią cały obiad. Brakuje w książce fotografii w zamian dostajemy wiele wspaniałych przepisów.

Książki godne polecenia do których warto wracać :)Polecam :)


Prześlij komentarz