Tatar wołowy w nowym wydaniu z gravlax z zółtka wędzonym olejem rzepakowym z tymiankiem
Gdzie Tatar (befsztyk tatarski) jest daniem, które pojawia się na stołach podczas wielu okazji. Jedni go uwielbiają, inni nie koniecznie. Bardziej kreatywne podanie pozwala ukazać całą majestatyczność i ponadczasowość tak lubionego i kultowego dania. Tatara najlepiej przygotować w bardzo dobrej jakości wołowiny, powinno być świeże, pochodzić ze sprawdzonego źródła.
Przepis na tradycyjny polski tatar wołowy jest znany i chętnie z niego korzystamy, Tradycyjna forma podania i przygotowania tatara została zmieniona. Żółtka zostało przygotowane metodą gravlax charakterystyczną dla kuchni skandynawskiej najczęściej tą metodą przygotowywano łososia peklowanego w soli,cukrze i koperku. Olej został zamieniony na olej wędzony olej rzepakowy z tymiankiem. Dodatkowych. walorów smakowych w daniu dodał olej rzepakowy wędzony z tymiankiem.Wędzony olej rzepakowy z tymiankiem doskonale będzie się komponować ze śledziem i świeżymi sałatami, idealny do smażenia, pieczenia i duszenia. Wzbogaca smak potraw. Olej rzepakowy jest naturalnym źródłem steroli roślinnych oraz witaminy E i dlatego jest bardzo zdrowy dla organizmu.
Dla odmiany przygotowałam w nowym wydaniu, wykorzystując inne techniki obróbki uzyskując nowy smak. Żółtko zostało zamarynowane w soli i cukrze w podobny sposób robimy gravlax z łososia.
Składniki
- 50dkg polędwicy wołowej
- ogórek kiszony
- cebula czerwona
- kapary
- pieprz czarny do smaku
- sól
- 4 szt żółtka
- Pikle
- Domowy chleb żytni na zakwasie
- 30dkg cukru
- 30dkg soli
- Wędzone masło
- 400ml olej rzepakowy
- 500g lód
- Świeży tymianek
Wykonanie
Tatar wołowy
Mięso dokładnie myjemy siekamy. Ogórki kiszone i cebulkę kroimy w drobną kostkę. Wołowinę doprawiamy do smaku solą, pieprzem i i olejem rzepakowym wędzonym z tymiankiem
Wędzony olej rzepakowy z tymiankiem
Lód przesypujemy do pojemnika Olej rzepakowy wlewamy do miseczki. Wkładamy do wędzarni miseczkę z olejem. Pojemnik z lodem musi znajdować się poniżej oleju rzepakowego.Włączamy tylko generator dymu i wędzimy nasz produkt przez 1h.
Temperatura w wędzarni musi wynosić około 25-30 stopni. Dla uzyskania mocniejszego efektu możemy przedłużyć czas wędzenia do 2h.
Temperatura w wędzarni musi wynosić około 25-30 stopni. Dla uzyskania mocniejszego efektu możemy przedłużyć czas wędzenia do 2h.
Po skończonym wędzeniu olej przelewamy do dzbanuszka wkładamy świeży tymianek.
Gravlax z zółka
Do płaskiego pojemnika wsypujemy sól i cukier mieszamy. Delikatnie układamy żółtka zasypujemy mieszanką soli i cukru, postawiamy na 1 godzinę.
Po określonym upływie czasu delikatnie na łyżkę wkładamy żółto, wkładamy do wody, oczyszczamy z nadmiaru soli i cukru. Wkładamy do wędzonego oleju rzepakowego z tymiankiem.
Po określonym upływie czasu delikatnie na łyżkę wkładamy żółto, wkładamy do wody, oczyszczamy z nadmiaru soli i cukru. Wkładamy do wędzonego oleju rzepakowego z tymiankiem.
Serwis
Na talerzu układamy pokrojoną cebulę czerwoną, ogórki kiszone, mięso wołowe, na wierzchu układamy żółto. Obok układamy grzankę, pikle z warzyw.
Kochani polecam gorąco ten przepis na pewno zaskoczycie nim swoich gości.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz