Jak przygotować stół na przyjęcia.

 Sposób nakrywaia stłu,odpowiednie zachowanie przy nim, sztuka podawania potraw oraz kultura jedzenia i picia są nieodzwnymi umiętnościami w życiu kązdego czlowieka.


Jak przygotować stół do przyjecia?

Ustawiamy go tak, aby goście i obsługujący mieli do niego łatwy dostęp z każdej strony. Krzeszła wokół stołu powiiny byc tak ustawione, aby wygodnie i bez ptzeszkod można było zająć każde miejsce. Na eleganckim przyjęciu stół powinien być odpowiedno nakryty i ładnie udekorowany. Konieczny jest obrus i aranżacja zastawy stołowej. Nakrywanie stołu rozpoczynamy od rozmieszczenia dużych płytkich talerzy,które płenią rolę podstawy pod zastawę. Talerze pozostają na stole od początku do końca przyjęcia. Nie nakłada się na nie potraw, lecz ustawia inne nakrycia, niezbędne przy konsumcji kolejnych dan. Do ozdoby i wygody można połoyć na nie małe srewetyki. Talerze rozmieszczamy w odległości około 50-60cm. Wokoł talerza ustawia podstawoego układa się i ustawia pozostałe elementy nakrycia. Po lewej stronie u góry umieszamy mały talerzyk na pieczywo. Po prawej stronie ustawiamy kieliszki i szkalneczki do napojów,w kolejnosci jakiej bedą serwowane trunki pausjące do kolejnych dań.

Kieliszek, który będzie używany jako pierwszy powinien byc ustawiony najbliższej talerza po prawej stronie. Następnie ustawia się w kolejności uzywania od wewnątrz na zewnątrz. I tak najbliższej po prawej stronie utawiamy kieliszek do wódki, kieliszki do bialego i czerwnego wina, jako ostatni na prawo kielszek do szampana.

Po prawej stronie u góry w  niewielkiej odległości od kieliszków natelży sutawić szklaneczkę do wodę mineralną ub soki owocowe.


Sztuścee układamy po obu stronaach talerza podstawowego w takim porządku w jakim będą podawane dania. To obowiązuje kolejność od zewnatrz do węwnątrz., a więc najdalej od talerza znajdą się sztućce do przystawki, najbliżej te które będziemy używać przy konsumcji dania poprzedzajacego deser. Noże i łyżki układa się po prawej stronie, widelce po lewej. Łyżki i widelce należy układać grzebiami w dół, noża ostrza skierować w lewo. 


Sztućce do deserów, widelczyki, nożyki, lyżeczki ustawiamy na górną krawędzią talerza podstawowego. Widelczyk skierowanty rękojęścią w lewą stronę, a noż i widleczyk w prawą. 

Serwetki złożone ukłdamy na talerzykach przeznaczonych na pieczywo.

Brak komentarzy: