Bursztyn i żyto Zuza Zak

 Na rynku polskim ukazała się ksiązka "Bursztyn i żyto" Zuza Zak nakładem wydawnictwa APN Promise 


 To piękny portret regionu, krajobrazów, historii, mieszkańców i jedzenia. Pani Zuza Zak przybliży nam  nowy, nowoczesny styl gotowania Estonii. litwy i  Łotwy. To kulinarna podróż przestawiona oczami mieszkańców, historią i kulturą regionu. Osadzone w bałtycikiej tradycji, inspirowane współczesnymi trendami przepisy, łatwe do przygotowania w zaciszu domowym. Pomiędzy przepisami i opowieściami o podróżach zostały wplecione urywki pozezji, literatury, pieśni i przysłów.

W pierwszym rozdziale znajdziemy "początek dnia" w tym rozdziale znajdziemy propozycje słodkich i wytrawnych śniadań. Przepisy są inspirowane bałtyckimi smakami, takimi jak syrniki czy grysik.

W drugim rozdziale autora zabiera nas w kulinarną podróż świata przystawek i przękąsek.Znajdziemy inspiracje na przystawki, które podawane są przed daniem głównym na grzybową dyniową tetynę, mrożoną rybę z marynowanymi rzodkiewkami, humus.


W trzeci rozdział jeden z ulubionych wielu osób, zupy. Poznamy przepisy na zupy mięsne, bogate w umami, lekkie, z kiszonek i słodkie z dodatkiem sezonwych owoców.

Czwarty rozdział to pyszne dania główne. W tym rozdziale znajdziemy wyjątkowe wariacje bałtyckich klasyków.


Piąty rozdział to puszne sałatki i dodatki. W tym rozdziale poznamy receptury na sałatkiw stylu bałtyckim i dodatki na kazdą porę roku.

Szósty rozdział to kiszonki, marynaty i przetwory, które są podstawą kuchni bałtyckiej,

Kolejny rozdział to pyszne desery. Mieszkańcy krajów bałtyckich uwielbiają ciasta i desery. W tym rozdziale znajdziemy między innymi przepisy na mus z żytniego chleba i czekolady,  łotewskie trufle.


Ostatni rozdział to napoje.   Najbardziej  popularnymi napojami w krajach bałtyckich  jest kwas chlebowy, kefir i sok brzozowy.


Ta książka jest perełką w naszej bibliteczce, a szczególnie wśród ksiązek kulinarnych. 

Brak komentarzy: